Home | Blog | Online Shopping Codes | Coupons 101 | Coupon Lists | Resources | Email Signup | Screaming Penny

Go Back   Pinching Your Pennies Forums > Screaming Grocery Deals by State > Utah's Screaming Deals

Reply
 
Thread Tools Display Modes
  #1  
Old 08-14-2009, 10:09 PM
Michellyn Michellyn is offline
Master Penny Pincher
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 1,791
Default Albies Doublers--Aug. 16-18

There are three doublers in Sunday's paper, dated 8/16-8/18. Let's start listing deals!

Banana Boat products (select ones) $5.39
Use: Banana Boat Suncare Product, any excluding lip balm $1/1 (8-31-09) SS-5/3
Final price: $3.39

Beechnut 2nd Baby Foods with DHA $.39 (only 2 flavors were marked down).
Use: $1/6 printable here
Final price: $.06 each WYB six!

Beechnut cereal marked down to $1.37
Use: $1/2 printable here
Final price: $.37 each WYB two

Bumble Bee Tuna cans $10/$10
Use: Internet printable for $1/2 discussed here (print it twice)
Final price: 2 for free!

Chinet plates $2.50
Use: Chinet Salad and Side Dish $1/1 (9-14-09) SS-6/2 or Chinet Cut Crystal Plates and Cups $1/1 (9-14-09) SS-6/28 or Chinet Classic White or Casuals Plates $1/1 (9-14-09) SS-6/28--use the right coupon for the type you purchase (I'm not sure if all these types are on the $2.50 sale, so double check that)
Final price: $.50

Cover Girl products--prices vary
Use: CoverGirl product, any $1/1 (8-31-09) P&G-8/2
Final price: varies

Crisco Olive oil 16.9 oz. $5.00
Use: Crisco Olive Oil, any $1/1 DND (8-31-09) RP-5/17
Final price: $3.00

Danimals smoothies, $2
Use: Dannon Danimals product, any 6 pack drink, 12 pack drink or 4 pack Crush Cup $1/1 (9-30-09) SS-7/26 or (10-9-09) SS-8/9
Final price: free!
Bonus: save up your Dannon receipts for this mail in coupon offer!

Dannon Light & Fit yogurt 6 oz. $.50 each
Use: Dannon Light & Fit Nonfat Yogurt, any 6 oz. cups $1/10 or any (2) Light & Fit 6-packs (8-31-09) SS-6/21
Final price: $.30 each wyb 10
or
Use: .75/4 printable at Group A
Final price: $.50 for all four (12.5 cents each wyb 4)

Darigold milk singles 16 oz. $1.00
Use: $1/2 printable here
Final price: 2 for free!

Dial soap foam pump $1.67
Use: printable here
Final price: .57

Edwards Pie Singles (price varies, between $2.00 and $3.29, depending on the variety)
Use: $1/1 printable discussed here
Final price: free to $1.29

Extra Gum multipacks $1.74
Use: Extra or Wrigleys Gum, any 3-pack Multipack $1/1 (10-12-09) SS-7/12
Final price: free!

General Mills cereal - Cheerios 8.9 oz., Lucky Charms 11.5 oz., Kix 8.7 oz., Cocoa Puffs 11.8 oz. $2.50
Use: General Mills cereals, any $1/2 (8-29-09) SS-7/19 slc (or for Cheerios, try printable here or printable here)
Final price: $1.50
Bonus: Get free milk OYNSO when you buy 4 in one transaction

General Mills cereal - Lucky Charms 11.5 oz., Kix 8.7 oz., Cocoa Puffs 11.8 oz. $2.50
Use: General Mills cereals listed, any Boo Berry, Cinnamon Toast Crunch, Cocoa Puffs, Cookie Crisp, Count Chocula, Dora the Explorer, Franken Berry, French Toast Crunch, Golden Grahams, Kix, Lucky Charms, Reeses Puffs, or Trix $1/2 (8-22-09) SS-7/12
Final price: $1.50
Bonus: Get free milk OYNSO when you buy 4 in one transaction

General Mills cereal - Kix 8.7 oz. $2.50
Use: $.75/1 printable here
Final price: $1.00
Bonus: Get free milk OYNSO when you buy 4 in one transaction

Haagen Dazs ice cream cups 4.25 oz. $1.00
Use: $1/3 printable here
Final price: $1 for all 3 ($.33 each WYB 3)

Johnson & Johnson First Aid tape $2.18
Use: Johnson & Johnson Red Cross product, any $1/1 (8-31-09) RP-5/17 or
Johnson and Johnson Red Cross product, any excluding trial sizes $1/1 (11-30-09) SS-8/2
Final price: $.18

Knorr Rice or Pasta sides 4-6.4 oz. $1.25
Use: Knorr Rice and Pasta, any .75/2 (9-27-09) RP-8/2
Final price: $.50 each WYB 2

L'Oreal mascaras--some are on clearance and also 25% off--(ones marked to $4.24 are $3.18 with 25% off, and ones marked to $3.99 are $3.01 this week)
Use: LOreal Mascara, Eye Shadow or Eyeliner, any $1/1 (9-6-09) SS-6/14 or
OR LOreal Eye Product, any $1/1 (11-8-09) RP-8/16
Final price: varies, but the two mentioned above would be $1.18 and $1.01

Lysol Disinfecting Wipes $3.59 (one PYPer had them ring up for only $2.00)
Use: Lysol Disinfecting Wipes, any $1/1 (9-7-09) SS-7/12
Final price: $1.59 (if your store has them marked like the PYPer mentioned above, free!)

Motrin--Children's 4 oz Tropical Punch Flavor $5.46
Motrin Product, any except trial size $1/1 (12-15-09) RP-5/17
Final price: $3.46
Bonus: a PYPer bought 3 and got a $5 OYNSO catalina compliments of Johnson & Johnson--net cost of $1.79 each

Mott's applesauce 6-pack, $2.00
Use: $1/1 printable here--the coupon appears to have reached its print limit, so if you didn't already print it, you won't be able to now
Final price: free!

Naked Juice $3.50
Use: $1/1 printable here
Final price: $1.50

Nestle Juicy Juice $2.00--smaller boxes (larger are $3.00)
Use: Nestle Juicy Juice Product, any $1/1 (11-1-09) RP-8/9
Final price: free (larger are $1.00)
Bonus: These and the Ziplocs are already triggering the $5 Cat OYNSO--and 50 Bonus Boxtops if you buy $20 worth of select products

Rhodes heat & serve rolls, $2.69
Use: Rhodes Warm-N-Serv Rolls, any $1/1 (10-31-09) SS-7/19, or (11-30-09) SS-8/16 or (8-31-09) SS-5/3 or (9-30-09) SS-6/14
Final price: $.69

Ronzoni Healthy Harvest pasta 13.25 oz. $1.50
Use: $1/2 printable here
Final price: $.50 each WYB 2

Scope 1.5 L (large green bottle 50% more) $4.29
Use: Scope, any 473ml or larger .75/1 (8-31-09) P&G-8/2
Final price: $2.79

Snicker's Icecream bars $4.19
Use: Snickers Ice Cream Multi-Pack, any $1/1 (10-31-09) RP-6/7
Final price: $2.19

Summers Eve Feminine Wash $2.47
Use: Summers Eve Feminine Wash, any bottle $1/1 (10-18-09) SS-7/26
Final price: $.47

Welches refrigerated juice, $2.79
Use: $1/1 printable at Group A
Final price: $.79

Wholly Guacamole or salsa 7 oz. $2.50
Use: Wholly Guac or Wholly Salsa, any $1/1 (8-31-09) SS-6/28 or printable
Final price: $.50

Ziploc Vacuum Bags $2.55
Use: Ziploc Vacuum Bag Starter Kit FREE (up to $3.99) when you buy any Ziploc Vacuum Bag
Refills (10-3-09) SS-8/9 and Ziploc Bags, any $1/2 (10-3-09) SS-8/9
Final price: $1.55 each WYB two, plus two free starter kits
Bonus: Purchase $20 worth of select Ziploc products and get a $5 Catalina back plus get 50 bonus Boxtops

Kraft Promo--buy $25 on these products, get $5 back OYNSO (also get $20 back by mail--1 rebate per household) Keep in mind that you can only use 3 doublers per transaction, so you'll have to combine with other items (without doublers) to get to the $25 amount. The first price is if you buy the items not in a $25 amount. The second is if bought in an exact $25 amount.

California Pizza Kitchen BBQ Recipe Chicken Pizza (If this variety is included!) $6.00/4.80
Use: $1/1 printable here or California Pizza Kitchen product, any $1/1 (8-31-09) SS-5/17
Final price: $4.00/2.80

California Pizza Kitchen Crispy Thin Crust pizza $6.00/4.80
Use: $1/1 printable here or California Pizza Kitchen product, any $1/1 (8-31-09) SS-5/17
Final price: $4.00/2.80

California Pizza Kitchen Flatbread melts $2.50/2.00
Use: California Pizza Kitchen product, any $1/1 (8-31-09) SS-5/17
Final price: $.50/free!

California Pizza Kitchen pizza $6.00/4.80
Use: California Pizza Kitchen product, any $1/1 (8-31-09) SS-5/17
Final price: $4.00/2.80

California Pizza Kitchen Pizza for one $2.50/2.00
Use: California Pizza Kitchen product, any $1/1 (8-31-09) SS-5/17
Final price: $.50/free!

Jell-O refrigerated pudding or gelatin 4-6 $3.00/2.40
Use: Jell-O Refrigerated Pudding or Gelatin Snacks, any .60/1 (9-9-09) SS-8/9 or printable here
Final price: $2.80/1.20

Jell-O gelatin .6-6 oz. $1.25/1.00
Use: Jell-O Gelatin, any .50/2 (9-30-09) SS-7/26
Final price: $.75/.50 each WYB 2

Jello pudding 1.5-5.9 oz. or gelatin .6-6 oz. $1.25/1.00
Use: $.50/2 printable here
Final price: $.75/.50 each WYB two

Kraft cheese singles 10.7-12 oz. $2.50/2.00
Use: Kraft Singles, any 10.7 oz. or larger Regular, 2%, Fat-free or Singles Select $1/2 (9-15-09) RP-8/9
Final price: $1.50/1.00 each WYB two

Kraft Chunk or shredded cheese 5-8 oz. $1.67/1.34
Use: Kraft, Cracker Barrel or Polly-O Natural Cheese, any Shreds, Chunks, Slices or Snacking $1/2 (9-15-09) RP-8/9
Final price: $.67/.34 each WYB two

Kraft Easy Mac cups 2.05 oz. $1.00/.80
Use: $1/2 printable here
Final price: free/maybe better than free!

Kraft Philadelphia soft or whipped cream cheese 8 oz. $1.67/1.34
Use: Kraft Philadelphia Cream Cheese, any $1/2 (9-15-09) RP-8/9
Final price: $.67/.34 each WYB two

Kraft string cheese 12 oz. $3.00/2.40
Use: Kraft, Cracker Barrel or Polly-O Natural Cheese, any Shreds, Chunks, Slices or Snacking $1/2 (9-15-09) RP-8/9
Final price: $2.00/1.40 each WYB 2

Kraft String-Ums 12 oz. $3.00/2.40
Use: Kraft, Cracker Barrel or Polly-O Natural Cheese, any Shreds, Chunks, Slices or Snacking $1/2 (9-15-09) RP-8/9
Final price: $2.00/1.40 each WYB 2

Kraft Velveeta 1 lb. $3.99/3.19
Use: Velveeta, any 1 lb. or larger $1/1 (9-15-09) RP-8/9
Final price: $1.99/1.19

Nabisco Crackerfuls 6 oz. $2.50/2.00
Use: Nabisco Crackerfuls Sandwich Crackers, any variety 5 oz. or larger $1/1 (10-11-09) SS-7/12
Final price: $.50/free!

Planters mixed nuts 9-11.5 oz. $3.00/2.40
Use: Planters products, any 9 oz. or larger, up to 21.25 oz. $1/2 (9-13-09) SS-6/28
Final price: $2.00/1.40 each WYB two

Velveeta 2 lb. $6.00/4.80
Use: Velveeta, any 1 lb. or larger $1/1 (9-15-09) RP-8/9
Final price: $4.00/2.80


Post promo: save $4 when you buy 4 participating products

Honey Bunches of Oats $2.50/1.50
Use: Post Cereal favorites, any variety 10 oz. or larger $1/2 (9-6-09) SS-7/26
Final price: $1.50/.50 each WYB 2

Post Grape Nuts 24 oz. $2.50/1.50
Use: Post Grape Nuts, Shredded Wheat or Raisin Bran Cereal, any variety 10 oz. or larger $1/2 (9-6-09) SS-7/26
Final price: $1.50/.50 each WYB 2

Post Raisin Bran 20 oz. $2.50/1.50
Use: Post Grape Nuts, Shredded Wheat or Raisin Bran Cereal, any variety 10 oz. or larger $1/2 (9-6-09) SS-7/26
Final price: $1.50/.50 each WYB 2

Post Selects 13-16 oz. $2.50/1.50
Use: Post Cereal favorites, any variety 10 oz. or larger $1/2 (9-6-09) SS-7/26
Final price: $1.50/.50 each WYB 2
Bonus: Buy 4, get $3.00 coupon OYNSO (so with two coupons and two doublers, you can buy 4 boxes for $2.00 total and get a $3.00 coupon OYNSO--money maker!)

Shredded Wheat 16.4-20 oz. $2.50/1.50
Use: Post Grape Nuts, Shredded Wheat or Raisin Bran Cereal, any variety 10 oz. or larger $1/2 (9-6-09) SS-7/26
Final price: $1.50/.50 each WYB 2

South Beach Diet cereal bars 6.15 oz. $2.50/1.50
Use: $1/1 printable here
Final price: $.50/better than free!

South Beach Fiber Fit bars 6.15 oz. $2.50/1.50
Use: $1/1 printable here
Final price: $.50/better than free!

Last edited by LazyBear; 08-14-2009 at 11:28 PM. Reason: added Albies to title
Reply With Quote
  #2  
Old 08-15-2009, 04:56 PM
tkamommy tkamommy is offline
Junior Penny Pincher
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 15
Default Post OYNSO

Bonus: Buy 4, get $3.00 coupon OYNSO (so with two coupons and two doublers, you can buy 4 boxes for $2.00 total and get a $3.00 coupon OYNSO--money maker!)

??? - Which Specific Post Cereals does this cover - I tried it for Grapenuts and it didn't print. Please let me know, would Rasin Bran work?

Thanks,
TKAmommy
Reply With Quote
  #3  
Old 08-15-2009, 05:02 PM
mypascalina mypascalina is offline
Penny Pincher
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 203
Default

Quote:
Originally Posted by tkamommy
Bonus: Buy 4, get $3.00 coupon OYNSO (so with two coupons and two doublers, you can buy 4 boxes for $2.00 total and get a $3.00 coupon OYNSO--money maker!)

??? - Which Specific Post Cereals does this cover - I tried it for Grapenuts and it didn't print. Please let me know, would Rasin Bran work?

Thanks,
TKAmommy
Post SELECTS only
Reply With Quote
  #4  
Old 08-15-2009, 05:10 PM
meredithmalan meredithmalan is offline
Penny Pincher
 
Join Date: Feb 2009
Location: Ogden, Utah
Posts: 42
Default

Quote:
Originally Posted by mypascalina
Post SELECTS only
I went to Albies earlier this morning to purchase the Post Selects Cereal. I did two transactions and purchased 4 boxes per transaction. On the last transaction, the $4 promo didn't come off the total I asked her about it she said that that certain kind wasn't included and it was select varieties not all of them. I went to Customer Service and asked them about the ones that were included in the sale, and she said all of them marked 2.50, and they were. So she rang them up and it worked.
Just make sure you see the $4 come off before you purchase the cereal. HTH
Reply With Quote
  #5  
Old 08-15-2009, 05:28 PM
Michellyn Michellyn is offline
Master Penny Pincher
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 1,791
Default

Yes, the bonus catalina offer is only on the Selects (which is why I only list it as a bonus on that one). The sale ($2.50/1.50) should be valid on them all.
Reply With Quote
  #6  
Old 08-16-2009, 06:05 PM
wheelin-dealin wheelin-dealin is offline
Junior Penny Pincher
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 40
Red face Here's a few ideas

Banana Boat skincare select ones $5.39
-$1/1 SS 5/3
-doubler
$3.39

Lysol disinfecting wipes $3.59
-$1/1 SS 7/12
-doubler
$1.59

Summer's Eve Feminine Wash $2.47
-$1/1 SS 7/26
-doubler
$.47

Chinet plates $2.50
-$1/1 SS 6/28
-doubler
$.50

Snicker's Icecream bars $4.19
-$1/1 RP 6/7
-doubler
$2.19

CoverGirl products (various)
$1/1 P&G 8/2
varies but you can get some cheap make-up w/ doublers sometimes.
Added to list
Reply With Quote
  #7  
Old 08-16-2009, 10:07 PM
k-s3sons k-s3sons is offline
Professional Penny Pincher
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 604
Default

Quote:
Originally Posted by Candiss_p
I didn't see any in the Standard Examiner, anyone else?
They are mixed in with the adds such as Kohl's and Shopko. Just a one page add. Keep looking! They were in mine....well in 4 out of 5 : (
Reply With Quote
  #8  
Old 08-16-2009, 10:39 PM
craft-it-up craft-it-up is offline
Junior Penny Pincher
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 8
Default Missing

Quote:
Originally Posted by Candiss_p
I didn't see any in the Standard Examiner, anyone else?
Yes there were doublers in the Standard. I got them in 4 of the 5 papers. I only got my SS coupons in 3 of the 5 papers. So I guess they missed some papers. You can just call in the morning and they usually have extra papers and they will bring them. You have to call before 10 to get it that same day.
Reply With Quote
  #9  
Old 08-17-2009, 09:15 AM
Cougarblue Cougarblue is offline
Professional Penny Pincher
 
Join Date: Feb 2009
Location: Utah
Posts: 560
Default

Bumble Bee Tuna cans $10/$10
use $1/2 IP
Final price = 2 for Free!

Added
__________________
Wishlist link below
http://www.pinchingyourpennies.com/f...930#post732930
Reply With Quote
  #10  
Old 08-17-2009, 09:43 AM
yulebean yulebean is offline
Junior Penny Pincher
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 15
Default

Welches refrigerated juice, $2.79, $1 off IP, $.79
Rhodes heat & serve rolls, $2.69, $1 off in paper 8/16, $.69 each
Danimals smoothies, $2, $1 off from newspaper, free

Added
Reply With Quote
Reply

Bookmarks


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is On

Forum Jump


All times are GMT -6. The time now is 08:36 AM.


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2017, vBulletin Solutions, Inc.
Copyright © 2004-2011, Pinching Your Pennies, LLC. All rights reserved