Home | Blog | Online Shopping Codes | Coupons 101 | Coupon Lists | Resources | Email Signup | Screaming Penny

Go Back   Pinching Your Pennies Forums > Screaming Grocery Deals by State > Utah's Screaming Deals > Getting started in Utah: Store policies, and tips for newbies!

Reply
 
Thread Tools Display Modes
  #1  
Old 04-03-2008, 07:48 AM
Shelley Shelley is offline
Administrator
 
Join Date: Mar 2004
Location: UT
Posts: 23,940
Default NEW! Printable PYP Price Points list

Use this list to know what a good price is on common items.

Click here to print the list:

PYP Price Points list

(Requires Excel to open.)

Use this list to know what a good price is on common items.
Reply With Quote
  #2  
Old 04-03-2008, 07:49 AM
Shelley Shelley is offline
Administrator
 
Join Date: Mar 2004
Location: UT
Posts: 23,940
Default

If there are items that you'd like to see added to the list, please post them!


use this 60 day free trial.
I used this free download before buying the software.
Microsoft Office Home Student
http://us20.trymicrosoftoffice.com/p...&culture=en-US

or you can use free OpenOffice
http://www.openoffice.org/

__________________________________________

Last edited by LazyBear; 08-28-2009 at 04:25 PM. Reason: added links
Reply With Quote
  #3  
Old 04-03-2008, 09:42 AM
LazyBear's Avatar
LazyBear LazyBear is offline
Premier Cherry Pickin Mod
 
Join Date: Mar 2006
Location: In my den
Posts: 10,517
Default

copied directly from PYP Price Point guide.


Not the greatest deals. If you find a better price, stock up!

Item___________ 3 star price ***
Almonds $4.00 lb.
Antiperspirant/Deodorant $1.50
Apple juice 64 oz. $1.50
Apples $1.00 lb.
Asparagus $1.99 lb.
Avocado - medium $1.00
Baby wipes 60-80 ct. generic $1.25
Baby wipes 60-80 ct. name brand $2.00
Bacon 12-16 oz. $2.00
Bath soap $0.50
Bath tissue - double roll $0.40
Bath tissue - single roll $0.22
Batteries (each) $0.75
BBQ sauce 18 oz. $1.50
Beans - canned 16 oz. $0.75
Beans - refried 16 oz. $0.75
Boneless, skinless chicken breast $2.00 lb.
Boneless, skinless chicken tenders $2.00 lb.
Broccoli crowns $0.99 lb.
Broth - canned 14 oz. $0.60
Brownie mix $1.00
Butter 1 lb. $2.00
Cake mix $1.00
Canned fruit 15 oz. $0.99
Capri Sun 10 pack or 64 oz. $1.50
Cashews $5.00
Cereal - Post, Kellogg's, GM $2.00
Cheese $2.50 lb.
Cheese - shredded parmesan 8 oz. $2.00
Chex Mix $1.00
Chili - canned 15 oz. $1.00
Chips - Name brand 9-13 oz. $2.00
Chips - Store brand 9-13 oz. $1.50
Chocolate chips - name brand $2.00
Chocolate chips - store brand $1.49
Coke or Pepsi 12 packs $3.00
Coke or Pepsi 2 liters $1.25
Cookie mix $1.50
Cottage cheese 16 oz. $1.25
Cream cheese $1.25
Cream soups - Campbells $0.79
Cream soups - store brand $0.65
Diapers - Name brand jumbo $8.99
Diapers - Name brand mega $11.99
Diapers - Store brand jumbo $6.99
Diapers - Store brand mega $9.99
Dinty Moore beef stew 24 oz. $2.00
Dish soap 18 oz. $1.00
Dishwasher detergent 75 oz. powder $2.50
Dishwasher detergent tabs 20 ct. $2.00
Dryer sheets 40 ct. $2.00
Egg noodles 16 oz. $1.50
Eggs - 18 pack $2.00
Eggs - dozen $1.50
Enchilada sauce 10 oz. $1.00
Flour 25 lbs. $7.99
Frozen pizza $2
Frozen Pizza - premium $4
Fruit snacks 8-10 ct. $1.25
Garbage bags 30 ct. $4.00
Gatorade, Powerade, Propel $1.00
Granola bars 6-10 ct. $1.25
Grapes - seedless $1.49 lb.
Ground beef 83% lean $1.99 lb.
Ground beef 93% lean $2.69 lb.
Hamburger/Tuna/Chicken Helper $1.25
Honey 16 oz. $2.00
Ketchup 24 oz. $1.25
Kool Aid packets $0.20
Lettuce - bagged 16 oz. $1.50
Lettuce - head $1.00
Light bulbs 4 pack $1.00
Lipton Recipe Secrets $1.25
Lipton sides $1.00
London Broil $2.50 lb.
Macaroni & Cheese - Kraft $0.80
Macaroni & Cheese - store brand $0.50
Mandarin oranges 11 oz. $0.50
Margarine tub 16 oz. $1.00
Marshmallows 10 oz. $1.25
Maxi pads 18 ct. $2.00
Mayonnaise 32 oz. $1.75
Microwave popcorn 3 pack $1.00
Milk - 64 oz. soy $2.00
Milk - evaporated 12 oz. $1.00
Milk - gallon $2.99
Milk - sweetened, condensed $2.00
Miracle whip 32 oz. $1.75
Muffin mix - basic $0.75
Muffin mix - deluxe $1.50
Mushrooms - canned 4 oz. $0.75
Mustard - French's $0.99
Nabisco crackers 7-10 oz. $1.50
New York steak $5.99 lb.
Oatmeal - canister $2.00
Oatmeal - pouches $2.00
Olive oil 17 oz. $4.99
Orange juice 64 oz. - Minute Maid $2.50
Oranges $1.00 lb.
Pancake mix 32 oz. $2.00
Paper towels - name brand premium $1.00
Paper towels - store brand basic $0.75
Pasta - 16 oz. $1.00
Pasta sauce - 26 oz. $1.50
Peanut butter 18 oz. $2.00
Peanuts 2.00 lb.
Pecans $6.00 lb.
Pickles 16 oz. $1.50
Pineapple 20 oz. $1.00
Planters Trail Mix 6 oz. $1.50
Pork chops - bone in $1.99 lb.
Pork chops - boneless $2.49 lb.
Potatoes $.30 lb.
Rice - Minute 40 oz. $2.50
Rice - white $.50 lb.
RiceARoni/PastaRoni $1.00
Salad dressing 16 oz. $1.50
Salsa 16 oz. $1.50
Sour cream 16 oz. $1.25
Spiral cut ham $1.69 lb.
Strawberries $2.00 lb.
Suddenly Salad/Kraft pasta salad $1.25
Sugar $.40 lb.
Sugar - Brown $1.50
Sugar - Powdered $1.50
Syrup 24 oz. $2.00
Taco shells - boxed $1.00
Tampons 18 ct. $2.00
T-Bone steak $5.99 lb.
Tomato juice 46 oz. can $1.50
Tomato paste 6 oz. $0.60
Tomato sauce 6 oz. $0.50
Tomatoes $1.49 lb.
Tomatoes - canned 14.5 oz. $0.75
Toothpaste 4-6 oz. $1.50
Totinos pizza rolls 7.5 oz. $1.00
Tuna - 6 oz. canned $0.65
Tuna - 6 oz. canned Albacore $1.25
Vegetable oil 24 oz. $1.25
Vegetable oil 48 oz. $2.50
Vegetables - canned 15 oz. $0.60
Vegetables - frozen 16 oz. $1.00
Walnuts $3.50 lb.
Watermelon - seeded $.25 lb.
Watermelon - seedless $.39 lb.
Yeast 3 pack $1.50
Yogurt - cups $0.50
Yogurt - drinks/smoothies $1.00
Ziploc bags 25 ct. $1.00
Ziploc bags 50 ct. $2.00
Reply With Quote
  #4  
Old 05-13-2008, 11:47 PM
LazyBear's Avatar
LazyBear LazyBear is offline
Premier Cherry Pickin Mod
 
Join Date: Mar 2006
Location: In my den
Posts: 10,517
Default

these are the prices copied directly from that list

4 Star means you need to consider stocking up!

Item___________ 4 star price ****
Cashews $4.00
Cereal - Post, Kellogg's, GM $1.50
Cheese $2.00 lb.
Cheese - shredded parmesan 8 oz. $1.50
Chex Mix $0.80
Chili - canned 15 oz. $0.79
Chips - Name brand 9-13 oz. $1.50
Chips - Store brand 9-13 oz. $1.25
Chocolate chips - name brand $1.50
Chocolate chips - store brand $0.99
Coke or Pepsi 12 packs $2.50
Coke or Pepsi 2 liters $1.00
Cookie mix $1.00
Cottage cheese 16 oz. $1.00
Cream cheese $1.00
Cream soups - Campbells $0.69
Cream soups - store brand $0.50
Diapers - Name brand jumbo $7.49
Diapers - Name brand mega $9.99
Diapers - Store brand jumbo $5.99
Diapers - Store brand mega $7.99
Dinty Moore beef stew 24 oz. $1.75
Dish soap 18 oz. $0.80
Dishwasher detergent 75 oz. powder $2.00
Dishwasher detergent tabs 20 ct. $1.50
Dryer sheets 40 ct. $1.50
Egg noodles 16 oz. $1.00
Eggs - 18 pack $1.50
Eggs - dozen $1.00
Enchilada sauce 10 oz. $0.75
Flour 25 lbs. $5.99
Frozen pizza $1.50
Frozen Pizza - premium $3
Fruit snacks 8-10 ct. $1.00
Garbage bags 30 ct. $3.00
Gatorade, Powerade, Propel $0.75
Granola bars 6-10 ct. $1.00
Grapes - seedless $.99 lb.
Ground beef 83% lean $1.69 lb.
Ground beef 93% lean $1.99 lb.
Hamburger/Tuna/Chicken Helper $1.00
Honey 16 oz. $1.69
Ketchup 24 oz. $1.00
Kool Aid packets $0.15
Lettuce - bagged 16 oz. $1.00
Lettuce - head $0.79
Light bulbs 4 pack $0.80
Lipton Recipe Secrets $1.00
Lipton sides $0.75
London Broil $2.00 lb.
Macaroni & Cheese - Kraft $0.60
Macaroni & Cheese - store brand $0.25
Mandarin oranges 11 oz. $0.40
Margarine tub 16 oz. $0.80
Marshmallows 10 oz. $1.00
Maxi pads 18 ct. $1.50
Mayonnaise 32 oz. $1.50
Microwave popcorn 3 pack $0.75
Milk - 64 oz. soy $1.50
Milk - evaporated 12 oz. $0.75
Milk - gallon $2.50
Milk - sweetened, condensed $1.50
Miracle whip 32 oz. $1.50
Muffin mix - basic $0.50
Muffin mix - deluxe $1.00
Mushrooms - canned 4 oz. $0.50
Mustard - French's $0.79
Nabisco crackers 7-10 oz. $1.00
New York steak $4.99 lb.
Oatmeal - canister $1.50
Oatmeal - pouches $1.50
Olive oil 17 oz. $3.99
Orange juice 64 oz. - Minute Maid $2.00
Oranges $.79 lb.
Pancake mix 32 oz. $1.50
Paper towels - name brand premium $0.75
Paper towels - store brand basic $0.50
Pasta - 16 oz. $0.75
Pasta sauce - 26 oz. $1.00
Peanut butter 18 oz. $1.50
Peanuts 1.50 lb.
Pecans $5.00 lb.
Pickles 16 oz. $1.00
Pineapple 20 oz. $0.80
Planters Trail Mix 6 oz. $1.00
Pork chops - bone in $1.49 lb.
Pork chops - boneless $1.99 lb.
Potatoes $.25 lb.
Rice - Minute 40 oz. $2.00
Rice - white $.35 lb.
RiceARoni/PastaRoni $0.80
Salad dressing 16 oz. $1.00
Salsa 16 oz. $1.00
Sour cream 16 oz. $1.00
Spiral cut ham $1.49 lb.
Strawberries $1.50 lb.
Suddenly Salad/Kraft pasta salad $1.00
Sugar $.32 lb.
Sugar - Brown $1.00
Sugar - Powdered $1.00
Syrup 24 oz. $1.50
Taco shells - boxed $0.75
Tampons 18 ct. $1.50
T-Bone steak $4.99 lb.
Tomato juice 46 oz. can $1.25
Tomato paste 6 oz. $0.50
Tomato sauce 6 oz. $0.30
Tomatoes $.99 lb.
Tomatoes - canned 14.5 oz. $0.55
Toothpaste 4-6 oz. $1.00
Totinos pizza rolls 7.5 oz. $0.75
Tuna - 6 oz. canned $0.50
Tuna - 6 oz. canned Albacore $1.00
Vegetable oil 24 oz. $1.00
Vegetable oil 48 oz. $2.00
Vegetables - canned 15 oz. $0.50
Vegetables - frozen 16 oz. $0.75
Walnuts $3.00 lb.
Watermelon - seeded $.20 lb.
Watermelon - seedless $.29 lb.
Yeast 3 pack $1.00
Yogurt - cups $0.40
Yogurt - drinks/smoothies $0.75
Ziploc bags 25 ct. $0.75
Ziploc bags 50 ct. $1.50
Reply With Quote
  #5  
Old 05-14-2008, 10:55 PM
LazyBear's Avatar
LazyBear LazyBear is offline
Premier Cherry Pickin Mod
 
Join Date: Mar 2006
Location: In my den
Posts: 10,517
Default

5 Star means you need to stock up!

Item___________ 5 star price *****
Almonds < $3.00 lb.
Antiperspirant/Deodorant < $.50
Apple juice 64 oz. < $1.00
Apples < $.50
Asparagus < $.99 lb.
Avocado - medium < $.50
Baby wipes 60-80 ct. generic < $.75
Baby wipes 60-80 ct. name brand < $1.25
Bacon 12-16 oz. < $1.00
Bath soap < $.25
Bath tissue - double roll < $.25
Bath tissue - single roll < $.15
Batteries (each) < $.25
BBQ sauce 18 oz. < $.75
Beans - canned 16 oz. < $.35
Beans - refried 16 oz. < $.40
Boneless, skinless chicken breast < $1.25 lb.
Boneless, skinless chicken tenders < $1.25 lb.
Broccoli crowns < $.59 lb.
Broth - canned 14 oz. < $.35
Brownie mix < $.50
Butter 1 lb. < $1.29 lb.
Cake mix < $.70
Canned fruit 15 oz. < $.50
Capri Sun 10 pack or 64 oz. < $1.00
Cashews < $3.00
Cereal - Post, Kellogg's, GM < $1.00
Cheese < $1.50 lb.
Cheese - shredded parmesan 8 oz. < $1.00
Chex Mix < $.50
Chili - canned 15 oz. < $.50
Chips - Name brand 9-13 oz. < $1.00
Chips - Store brand 9-13 oz. < $1.00
Chocolate chips - name brand < $1.00
Chocolate chips - store brand < $.80
Coke or Pepsi 12 packs < $2.00
Coke or Pepsi 2 liters < $.79
Cookie mix < $.50
Cottage cheese 16 oz. < $.80
Cream cheese < $.70
Cream soups - Campbells < $.50
Cream soups - store brand < $.40
Diapers - Name brand jumbo < $6.00
Diapers - Name brand mega < $7.99
Diapers - Store brand jumbo < $4.99
Diapers - Store brand mega < $5.99
Dinty Moore beef stew 24 oz. < $1.50
Dish soap 18 oz. < $.50
Dishwasher detergent 75 oz. powder < $1.50
Dishwasher detergent tabs 20 ct. < $1.00
Dryer sheets 40 ct. < $1.00
Egg noodles 16 oz. < $.75
Eggs - 18 pack < $1.25
Eggs - dozen < $.80
Enchilada sauce 10 oz. < $.50
Flour 25 lbs. < $3.99
Frozen pizza < $1
Frozen Pizza - premium < $2
Fruit snacks 8-10 ct. < .$75
Garbage bags 30 ct. < $2.00
Gatorade, Powerade, Propel < $.50
Granola bars 6-10 ct. < .$75
Grapes - seedless < $.79
Ground beef 83% lean < $1.49 lb.
Ground beef 93% lean < $1.69 lb.
Hamburger/Tuna/Chicken Helper < $.75
Honey 16 oz. < $1.40
Ketchup 24 oz. < $.75
Kool Aid packets < $.10
Lettuce - bagged 16 oz. < $.80
Lettuce - head < $.50
Light bulbs 4 pack < $.60
Lipton Recipe Secrets < .$75
Lipton sides < $.50
London Broil < $1.75 lb.
Macaroni & Cheese - Kraft < $ 0.50
Macaroni & Cheese - store brand < $ .19
Mandarin oranges 11 oz. < $.35
Margarine tub 16 oz. < $.50
Marshmallows 10 oz. < $.75
Maxi pads 18 ct. < $1.00
Mayonnaise 32 oz. < $1.00
Microwave popcorn 3 pack < $.50
Milk - 64 oz. soy < $1.00
Milk - evaporated 12 oz. < $.50
Milk - gallon < $2.00
Milk - sweetened, condensed < $1.00
Miracle whip 32 oz. < $1.00
Muffin mix - basic < $.35
Muffin mix - deluxe < $.75
Mushrooms - canned 4 oz. < $.40
Mustard - French's < $.50
Nabisco crackers 7-10 oz. < $.75
New York steak < $3.99 lb.
Oatmeal - canister < $1.00
Oatmeal - pouches < $1.00
Olive oil 17 oz. <$3.00
Orange juice 64 oz. - Minute Maid < $1.50
Oranges < $.50
Pancake mix 32 oz. < $1.00
Paper towels - name brand premium < $.50
Paper towels - store brand basic < $.35
Pasta - 16 oz. < $.50
Pasta sauce - 26 oz. < $.75
Peanut butter 18 oz. < $1.00
Peanuts < 1.00 lb.
Pecans <$4.00 lb.
Pickles 16 oz. < $.50
Pineapple 20 oz. <$.60
Planters Trail Mix 6 oz. < $.50
Pork chops - bone in < $.99 lb.
Pork chops - boneless < $1.49 lb.
Potatoes < $.20 lb.
Rice - Minute 40 oz. < $1.50
Rice - white < $.25 lb.
RiceARoni/PastaRoni < $.50
Salad dressing 16 oz. < $.75
Salsa 16 oz. < $.75
Sour cream 16 oz. < $.80
Spiral cut ham < $1.29 lb.
Strawberries < $1.00 lb.
Suddenly Salad/Kraft pasta salad < $.75
Sugar < $.30 lb.
Sugar - Brown < .80
Sugar - Powdered < . 80
Syrup 24 oz. < $1.00
Taco shells - boxed < $.50
Tampons 18 ct. < $1.00
T-Bone steak < $3.99 lb.
Tomato juice 46 oz. can < $1.00
Tomato paste 6 oz. < $.35
Tomato sauce 6 oz. < $.20
Tomatoes < $.79
Tomatoes - canned 14.5 oz. < $.45
Toothpaste 4-6 oz. < $.50
Totinos pizza rolls 7.5 oz. < $.50
Tuna - 6 oz. canned < $.35
Tuna - 6 oz. canned Albacore < $.75
Vegetable oil 24 oz. < $.75
Vegetable oil 48 oz. < $1.50
Vegetables - canned 15 oz. < $.40
Vegetables - frozen 16 oz. < $.50
Walnuts < $2.50 lb.
Watermelon - seeded < $.15
Watermelon - seedless < $.20
Yeast 3 pack < $.50
Yogurt - cups < $.25
Yogurt - drinks/smoothies < $.50
Ziploc bags 25 ct. < $.50
Ziploc bags 50 ct. < $1.00
Reply With Quote
  #6  
Old 05-19-2008, 02:06 AM
LazyBear's Avatar
LazyBear LazyBear is offline
Premier Cherry Pickin Mod
 
Join Date: Mar 2006
Location: In my den
Posts: 10,517
Default Produce 2008

Produce 2008

Item__________ 3 star/4 star/5 star
Cheeries, fresh - <$3.99 lb. / 4 star / 5 star
Cantaloupe, fresh - $.99 lb. / $.44 lb. / 5 star
Cucumbers - $.99 ea / .50 ea / < .25 ea
Jicama - $.69 lb. / 4 star / 5 star
Mushrooms, fresh - $3.00 lb. / $1.50 lb. / 5 star
Nectarines, fresh - 3 star / $1.25 lb. / 5 star
Onions - fresh Vidalia sweet - 3 star / $.89 lb. / 5 star
Spinach - fresh in bag 10 oz. - 3 star / 4 star / < $1.50 ea
Zucchini - $2.00 lb. / $1.29 lb. / < $.80 lb.


Produce ~ Organic 2008

Item___________ 3 star/4 star/5 star
apples per pound 1.99/1.69/1.29
bananas .99/.89/.69
English cucumbers 1.79/1.39/.99
grapes red/green 1.99/1.79/1.59
lettuces *listed below* per head 1.99/1.59/1.19
lettuces premium (Romaine, green leaf, butter, red leaf)
mango $1.50 ea / $1.00 ea / < $.80 ea
spinach per bunch 1.79/1.59/1.29
strawberries 1 lb 2.59/2.39/1.99
watermelon seedless .99/.79/.59
watermelon non seedless .99/.59/.29


Berry Availability Calendar

This guide will help us find bargains *in season* at our local stores
http://www.naturipefarmstrade.com/media/calendar.pdf

Nature Ripe Farms
Buy @ Albies - Walmart - Smith's - other locations

http://www.NatuRipeFarms.com/
sign up for coupons and special offers too!


I found this info on a package of fresh Raspberries... oh! yummy!

$1.50 for 6 oz. (approx. 1 cup of raspberries)
Reply With Quote
  #7  
Old 05-28-2008, 09:11 PM
LazyBear's Avatar
LazyBear LazyBear is offline
Premier Cherry Pickin Mod
 
Join Date: Mar 2006
Location: In my den
Posts: 10,517
Default Kitchen supplies

price from 2008

Reynolds Wrap foil $2.79
* Heavy Duty 45 ft,
* Regular 70 ft
Use: Reynolds Wrap Aluminum Foil, any except 25 sq. ft. .55/1 (7-12-08) SS1-5/18
Final Price: 2.24 (.03/sq ft - .05/sq ft)

Costco and Sam's Club might have the best prices on bulk rolls of foil.

Plastic Wrap
summer 2007, Costco had the best price on Plastic Wrap.
Kirkland 3,000 sq ft box
it was cheaper than anything I could find at the grocery stores, even using coupons.
Reply With Quote
  #8  
Old 06-12-2008, 08:26 PM
LazyBear's Avatar
LazyBear LazyBear is offline
Premier Cherry Pickin Mod
 
Join Date: Mar 2006
Location: In my den
Posts: 10,517
Default Bulk Raw Foods

2008 Prices

25# brown rice = .49/lb @ Honeyville Grain

25# white rice = .58/lb @ Honeyville Grain
Reply With Quote
  #9  
Old 06-19-2008, 02:05 PM
LazyBear's Avatar
LazyBear LazyBear is offline
Premier Cherry Pickin Mod
 
Join Date: Mar 2006
Location: In my den
Posts: 10,517
Default Fruit ~ shelf stable

2008 Prices

compare Fruit prices:
Example:
Kroger applesauce 11 oz can .50 each = (.045/oz.)
Kroger applesauce 24 oz jar $1.19 (.05/oz)
Seneca applesauce 47.8 oz jar $2.50 (.05/oz.)
Seneca applesauce 6 cups 24 oz. $1.50 (.06/oz.)

Dole pineapple 20 oz. can .97 (.048/oz)

Kroger Cranberry sauce or whole berry small can 1.19
Reply With Quote
  #10  
Old 08-04-2008, 11:19 AM
LazyBear's Avatar
LazyBear LazyBear is offline
Premier Cherry Pickin Mod
 
Join Date: Mar 2006
Location: In my den
Posts: 10,517
Default

bump for Newbie
__________________
always have HOPE!!!
Reply With Quote
Reply

Bookmarks


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT -6. The time now is 12:03 AM.


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2017, vBulletin Solutions, Inc.
Copyright © 2004-2011, Pinching Your Pennies, LLC. All rights reserved