I have never really been a fan of store bought pancake mix. I have a recipe for homemade pancakes that we love. Instead of mixing it up each time I figured out how to make a bulk mix from it. I just mix the dray ingredients in an ice cream bucket whenever we run out.
Dry Pancake Mix
6 cups all-purpose flour
6 tablespoons baking powder
6 tablespoons sugar
2 cups instant nonfat dry milk powder
1 tablespoon salt
To make the batter:
1 1/2 cups pancake mix
1 cup water
1 egg, beaten
2 tablespoons vegetable oil
We also from time to time mix in fresh berries or chocolate chips into the batter.
Head and Shoulders shampoo or conditioner, any excluding trial size $1/1 (9-30-10) RP-8/15
$2.99-$4.99 each
Pantene Shampoo, Conditioner and other stylers $5.99 each
USE: Pantene Hairspray, Styler or Treatment, any $1/1 (8-31-10) PG-8/1
Pantene products, any $1/2 (8-31-10) PG-8/1
Final Price $4.99-$5.49 each
Schick Hydro 5 or Quattro for Women Razor $6.99 each
USE: Schick Hydro Razor, any $5/1 (9-30-10) SS-8/8
Final Price: $1.99 each
Clorox 75ct Wipes $3.99 each
USE:Clorox Disinfecting Wipes, any 35 count or larger Lemon or Fresh Scent .25/1 (10-22-10) SS-8/22
Final Price: $3.74 each
Gillette Body Wash $2.99 each
USE: Gillette Deodorant or Body Wash, any excluding trial size $2/1 (8-31-10) PG-8/1
Final Price: .99 each
Huggies Baby Wipes 64-72ct Tub $1.99 each
USE: Huggies Baby Wipes, any 64 ct. or larger .50/1 (9-18-10) SS-8/22
Final Price: $1.49 each
Grocery Deals
13-25oz Kelloggs or Post Cereals, Selected Varieties $2.75
Kraft 7 or 8oz Cheese: Blocks or Shredded $2 each
6-8oz Market Pantry Cheese: Blocks or Shredded in assorted varieties
Smart Ones Frozen Meals 4 for $9
Annies Homegrown Organic Mac and Cheese 5 for $5
Coca-Cola 12pack Cans 3 for $11. BONUS: FREE 4-pack 16-oz Vitaminwater with purchase of any 3 Coca-Cola 12 packs
Back To School
40-ct Drawing Paper or 96-ct Construction Paper $1 each
Twist-It Ruler or Target Scissors .75 each
Mead Five-Star Advance 1 Subject Notebook $3.50 each
Hello Kitty 1-Subject Notebook $1.50 each
Teacher Supples, assorted $5 each
Writing Tools (5ct Paper Mate Flair Pens, 1ct Paper Mate mechanical Pencils or 6-Ct EasyTouch Pens) $2.50 each